Poziom nikotyny w pomieszczeniach, gdzie regularnie używane są e-papierosy jest prawie 200 razy niższy od poziomów wykrywanych w domach palaczy tytoniu.
Zespół naukowców pod kierunkiem dr Macieja Goniewicza z Roswell Park Cancer Institute (USA) przeprowadził badania obecności nikotyny w pomieszczeniach użytkowanych przez palaczy, użytkowników e-papierosów i osób niepalących. Analiza próbek pobranych z podłóg, ścian i okien wykazała, że poziom nikotyny w domach e-palaczy jest porównywalny z ilością nikotyny obecnej w domach osób niepalących.
- W domach, w których używane są e-papierosy, stwierdziliśmy tylko mierzalne ilości nikotyny. Poziomy te były prawie 200 razy niższe od poziomów wykrywanych w domach palaczy tytoniu. Nie stwierdziliśmy istotnych różnic w ilości nikotyny w domach użytkowników e-papieros i osób niepalących - stwierdza raport z badania opublikowany przez Roswell Park Cancer Institute.
Badania rozwiały kolejny mit dotyczący e-papierosów: Korzystanie z e-papierosów w pomieszczeniach prowadzi do znacznie mniejszej ekspozycji na nikotynę (tzw. zagrożenie Third-Hand) w porównaniu do palenia papierosów tytoniowych.
Dr Goniewicz jest autorem ponad 40 prac naukowych na tematy związane z analizami wyrobów tytoniowych, biomarkerów i produktów zawierających nikotynę publikowanych m.in. w Tobacco Control, Nicotine and Tobacco Research, Pediatrics, Atherosclerosis, Critical Care Medicine, Chemical Research in Toxicology, Journal of Analytical Toxicology, and Cancer Epidemiology, Biomarkers, and Prevention. Pierwsze prace badawcze dotyczące e-papierosów prowadził w Polsce pod kierunkiem prof. Andrzeja Sobczaka z Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.