Error message

User warning: The following module is missing from the file system: file_entity. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /var/www/vhosts/esmokinginstitute.com/includes/bootstrap.inc).

Narażenie na nikotynę w pomieszczeniach użytkowanych przez e-palaczy

02/07/2015

Poziom nikotyny w pomieszczeniach, gdzie regularnie używane są e-papierosy jest prawie 200 razy niższy od poziomów wykrywanych w domach palaczy tytoniu.

Zespół naukowców pod kierunkiem dr Macieja Goniewicza z Roswell Park Cancer Institute (USA) przeprowadził badania obecności nikotyny w pomieszczeniach użytkowanych przez palaczy, użytkowników e-papierosów  i osób niepalących. Analiza próbek pobranych z podłóg, ścian i okien wykazała, że poziom nikotyny w domach e-palaczy jest porównywalny z ilością nikotyny obecnej w domach osób niepalących.

- W domach, w których używane są e-papierosy, stwierdziliśmy tylko mierzalne ilości nikotyny. Poziomy te były prawie 200 razy niższe od poziomów wykrywanych w domach palaczy tytoniu. Nie stwierdziliśmy istotnych różnic w ilości nikotyny w domach użytkowników e-papieros i osób niepalących - stwierdza raport z badania opublikowany przez Roswell Park Cancer Institute.

Badania rozwiały kolejny mit dotyczący e-papierosów:  Korzystanie z e-papierosów w pomieszczeniach prowadzi do znacznie mniejszej ekspozycji na nikotynę (tzw. zagrożenie Third-Hand)  w porównaniu do palenia papierosów tytoniowych.

Dr Goniewicz jest autorem ponad 40 prac naukowych na tematy związane z analizami wyrobów tytoniowych, biomarkerów i produktów zawierających nikotynę publikowanych m.in. w Tobacco Control, Nicotine and Tobacco Research, Pediatrics, Atherosclerosis, Critical Care Medicine, Chemical Research in Toxicology, Journal of Analytical Toxicology, and Cancer Epidemiology, Biomarkers, and Prevention. Pierwsze prace badawcze dotyczące e-papierosów prowadził w Polsce pod kierunkiem prof. Andrzeja Sobczaka z Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

https://www.roswellpark.org/media/news/study-detects-third-hand-nicotine-residue-electronic-cigarettes