Error message

User warning: The following module is missing from the file system: file_entity. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /var/www/vhosts/esmokinginstitute.com/includes/bootstrap.inc).

Wyniki najnowszych światowych badań: cechy, efekty uboczne i zalety stosowania elektronicznych papierosów.

11/05/2014

Według najnowszego badania opublikowanego 22.04.2014 r. w International Journal of Environmental Research and Public Health, użytkownicy e-papierosów wskazują na wiele korzyści płynących z ich użytkowania. Jest to ogólnoświatowe badanie przeprowadzone na podstawie kwestionariusza internetowego dostępnego w dziesięciu językach (angielskim, francuskim, niemieckim, greckim, węgierskim, włoskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim i czeskim) na stronie www.ecigarette-research.com. Procentowo odnotowano, że 74,7% badanych było z Europy, 20,7% z Ameryki, z Azji, 1,8% , 1,1% z Australii, a 0,2% z Afryki.  Celem badania była ocena doświadczeń, wzorców stosowania, efektów ubocznych i korzyści zaobserwowanych przez konsumentów e-papierosów.

„To zdecydowanie największy przegląd użytkowników e – papierosów, który opublikowano do tej pory”- powiedział wiodący badacz i główny autor badania dr Konstantinos Farsalinos z Centrum Chirurgii Onassis Kardiologicznego w Atenach- Grecja. Dzięki temu badaniu chciał przekazać jak grupa korzysta z e-papierosów, czy e-palenie jest warte polecenia oraz jak skutecznie korzystać z urządzeń, aby  przejść z tytoniu na papierosy elektroniczne.

Uczestników badania podzielono na 2 grupy:  palaczy i byłych palących, w sumie 19.441 użytkowników. Badanie wykazało, że ponad 80% z nich całkowicie zaprzestało palenia tradycyjnych papierosów i przeszło na elektroniczne. Natomiast reszta zmniejszyła zużycie palenia z 20 do 4 papierosów tytoniowych dziennie.

Respondenci głównie przechodzili na e-palenie ze względów zdrowotnych. Więcej niż połowa zaznaczyła występujące skutki uboczne, jednak bardzo łagodne i przemijające. Bardzo istotne okazały się natomiast korzyści:  lepsze oddychanie, lepszy smak i węch, jak również poprawa istniejących wcześniej stanów chorobowych, głównie chorób układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia.

Badani i wnioski ogólne:

  • Wiek badanych: średnio 39 lat i więcej, 
  • Wykształcenie: 50 % badanych - wyższe, 
  • Skuteczność w rzuceniu palenia po przejściu na e-papierosy: 80% badanych, 
  • Średnia długość używania e-papierosa: 10 miesięcy, 
  • Skutki uboczne (suchość w jamie ustnej i gardle): 39 % badanych, 
  • Brak skutków ubocznych: 40,2% badanych, 
  • Jedna trzecia zauważyła poprawę jakości snu,
  • U byłych palaczy odnotowano więcej korzyści niż obecnych palaczy,
  • Pacjentów z chorobą płuc lub astmą dodatkowo pytano, czy ich lekarz zmienił ich leki po rozpoczęciu korzystania z papierosa elektronicznego,  więcej niż jedna trzecia pacjentów zgłoszonych zmniejszenie dawki / ilości lub całkowitego zaprzestania leków, 
  • Inne korzyści: lepszy nastrój, apetyt i sprawność seksualna.


Warto wspomnieć, że badani na początku używali płynów nikotynowych o dużym stężeniu nikotyny, następnie przechodzili na liquidy o mniejszym stężeniu by ostatecznie korzystać tylko z płynów bez nikotyny. Dzięki temu badaniu obalono mit, że e-palenie ułatwia rozpoczęcie palenia papierosów tradycyjnych, bowiem żaden z badanych tego nie stwierdził.

"To jest oczekiwane odkrycie " - mówi dr Farsalinos - "e -papierosy nie mają właściwości leczniczych, ale korzystanie z nich może spowodować znaczne korzyści zdrowotne. Trzeba jednak poczekać na długoterminowe i uzupełniające badania, aby określić wpływ e-palenia na zdrowie”.  


Żródło opracownia:  http://www.mdpi.com/1660-4601/11/4/4356, dostęp [ 22.04.2014r. ]

Farsalinos, K.E.; Romagna, G.; Tsiapras, D.; Kyrzopoulos, S.; Voudris, V. Characteristics, Perceived Side Effects and Benefits of Electronic Cigarette Use: A Worldwide Survey of More than 19,000 Consumers. Int. J. Environ. Res. Public Health 2014, 11, 4356-4373.