Error message

User warning: The following module is missing from the file system: file_entity. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /var/www/vhosts/esmokinginstitute.com/includes/bootstrap.inc).

"Cała prawda o e-papierosach" Jean Francois Etter

10/02/2014

W styczniu w księgarniach ukazała się książka "Cała prawda o e-papierosach" Jeana Francois Ettera. Poniżej prezentujemy naszą recenzję.

Papierosy elektroniczne są fenomenem naszych czasów. W ciągu zaledwie kilku lat odebrały miliony klientów koncernom tytoniowym, które chyba po raz pierwszy w swojej kilkusetletniej historii poczuły się poważnie zagrożone. Nigdy bowiem wcześniej w historii, nie licząc środków farmakologicznych, nie istniała alternatywa dla ofiar rozpowszechnionego na całym świecie nikotynizmu. Główną przyczyną rosnącej popularności e-papierosów jest fakt, że coraz więcej osób zaczyna ich używać w walce z nałogiem. W ślad za tym coraz większa liczba naukowców podejmuje badania i rozważania nad owym „cudownym wynalazkiem”. Trwa zażarta dyskusja na temat skuteczności e-papierosów oraz ich wpływu na zdrowie człowieka, do której dołączył Jean Francois Etter autor książki „Cała prawda o e-papierosach”.

Autor jest profesorem zdrowia publicznego na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii, który od lat kieruje projektami badawczymi w dziedzinie uzależnień i profilaktyki nikotynizmu.  Tytuł książki intryguje i trochę niepokoi. Jest zapowiedzią sensacyjnego odkrycia. Poznać prawdę o czymś, co do tej pory nieznane i niezbadane? – brzmi intrygująco. Profesor Etter chwyta nas za rękę i od pierwszej strony oprowadza po niewiadomym lądzie. Przewidując, słusznie skąd inąd, naszą dezorientację, w prosty sposób wyjaśnia historię i rodowód e-papierosów. Przedstawia kraj pochodzenia i głównych jego twórców. Pozwala zrozumieć mechanikę działania e-papierosa oraz odpowiada na wiele pytań, które zadaje sobie każdy palacz chcący wejść na drogę zdrowszego „chmurzenia”. Swoje informacje popiera naukowymi faktami, dzieli się swoimi spostrzeżeniami robiąc to zawsze w sposób klarowny i przejrzysty. Odwołuje się do wiedzy medycznej, chemii i badań naukowych, nie używając  przy tym skomplikowanych terminów, tak żeby każdy mógł pojąć istotę elektronicznego palenia. Objaśnia również słownik nowych pojęć [chmurzenie, vapowanie, etc], jakie powstały nie w laboratoriach, ale zrodziły się na forach dyskusyjnych e-palaczy.  W rezultacie książka profesora Ettera  jest wszechstronnym przewodnikiem dla e-palących i tych, którzy – parafrazując jeden z filmowych tytułów - chcieliby się o e-paleniu czegoś dowiedzieć, ale boją się zapytać.  Co bardzo ważne, o ile nie najważniejsze,  autor książki nie traci naukowej bezstronności. Odkrywa przed czytelnikami nie tylko pozytywne strony e-papierosa, ale również odsłania wszelkie niebezpieczeństwa. Na podstawie obecnego stanu wiedzy, bez cienia wątpliwości uznaje e-papierosy za wiele bezpieczniejsze od papierosów tytoniowych.  Jednak bardzo duża uwagę przywiązuje do konieczności przyszłych badań, które według profesora powinny rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie dzisiaj rodzą się z niewiedzy.  

Książka Jean Francois Ettera „Cała prawda o e-papierosach” na pewno rozwiewa wiele wątpliwości i pozwala poznać e-papierosa od tzw. środka. Z naukową precyzją i bez jakiegokolwiek znieczulenia obala wiele mitów, które powstały na temat e-papierosów. Patrzy na e-papierosa, niczym na nowy gatunek myszy poddawanej bezwzględnym laboratoryjnym doświadczeniom. Jest to książka bardzo potrzebna i wydana w samą porę: dostarcza niezbędnej wiedzy naukowej, zmusza do samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków. Lektura obowiązkowa nie tylko dla każdego użytkownika e-papierosów, ale i tych którzy swoje opinie na temat e-papierosów zbudowali na groźnej  niewiedzy lub równie niebezpiecznym fanatycznym entuzjazmie wobec nowej technologii.