Elektroniczne papierosy nie są wyrobami tytoniowymi w rozumieniu Ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nie zawierają również substancji stosowanych w takich samych celach jak środek odurzający lub substancja psychotropowa, o których mowa w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. W związku z tym, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, używanie elektronicznych papierosów na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty nie jest zabronione w zakresie wskazanym w Ustawie z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Brak jest również regulacji prawnych ograniczających używanie elektronicznych papierosów przez osoby niepełnoletnie.
Powyższy stan prawny wzbudza poważne obawy kierownictwa oraz nauczycieli wielu szkół i placówek oświatowych, które podejmują działania zmierzające do ochrony osób niepełnoletnich przed stosowaniem elektronicznych papierosów oraz wprowadzenia zakazu ich stosowania na terenie szkół.
W związku z powyższym, do chwili wprowadzenia jednolitych regulacji prawnych, które w tym zakresie będą wynikać z harmonizacji prawodawstwa krajowego z postanowienia europejskiej Dyrektywy Tytoniowej [The Tobacco Products Directive 2001/37/EC (TPD), eSmoking Institute rekomenduje następujące rozwiązania prawno-organizacyjne dla placówek oświatowych, a w szczególności szkół i przedszkoli:
I. W celu skutecznej ochrony nieletnich i małoletnich przed dostępem do używek, w szczególności zawierających nikotynę – substancję uzależniającą uzasadnione jest wprowadzenie zakazu używania elektronicznych papierosów na terenie szkół i przedszkoli.
II. E-papierosy są precyzyjnymi urządzeniami elektronicznymi, zgodnymi z europejskimi normami technicznymi EMC (electromagnetic compatibility) oraz LVD (low voltage electrical equipment), co potwierdza umieszczone na nich oznaczenie Conformité Européenne CE.
III. W związku z tym, placówki oświatowe mogą już teraz wprowadzić zakaz używania elektronicznych papierosów na terenie szkół i przedszkoli w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół z uwzględnieniem Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 lutego 2007 zmieniającego rozporządzenia w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz szkół publicznych:
1. Zgodnie z udzielonymi w Rozporządzeniu uprawnieniami powyższy zakaz może zostać wprowadzony w treści statutu placówki oświatowej, który określa obowiązki ucznia, z uwzględnieniem obowiązków w zakresie „warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły”.
2. Jeśli statut szkoły upoważnia dyrektora, radę pedagogiczną, lub radę rodziców do określania obowiązków ucznia w zakresie „warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły”, zakaz może wprowadzić wskazany w statucie organ placówki oświatowej.
Powyższe działania umożliwiają wprowadzenie zakazu stosowania elektronicznych papierosów na terenie szkół bez konieczności, weryfikowania, czy liquidy stosowane w elektronicznym papierosie przez osoby niepełnoletnie zawierają nikotynę, czy tylko substancje aromatyczne.
Niniejsze stanowisko eSmoking Institute nie oznacza naszego poparcia dla inicjatyw wprowadzenia zakazu użytkowania elektronicznych papierosów w miejscach publicznych.
02/02/2014