Error message

User warning: The following module is missing from the file system: file_entity. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /var/www/vhosts/esmokinginstitute.com/includes/bootstrap.inc).

Zasada działania e-papierosa

E-papierosy są urządzeniami do inhalacji. Wyrażenie „palić” jest w ich kontekście tylko przenośnią, bo do żadnego palenia nie dochodzi, nie ma też ognia. Jedynym procesem jest pogrzanie nikotynowego (najczęściej) płynu, zwanego liquidem. To jego opary widziane są jako charakterystyczny biały „dymek”.  Aerozol ten pozbawiony jest jednak szkodliwych substancji smolistych oraz tlenku węgla.

Działanie e-papierosów polega na odparowaniu płynnej nikotyny, która trafia do płuc użytkownika razem z zawartymi w liquidach substancjami smakowymi. Różne mieszanki aromatów mogą upodobnić wrażenia odczuwane przez e-palacza do tych, które występują podczas palenia zwykłych papierosów. Istnieją jednak liquidy wykraczające daleko poza tradycyjną gamę smaków i obejmujące aromaty owocowe, miętowe i wiele innych.

Klasyczny e-papieros zbudowany jest z 3 kluczowych elementów. Pierwszym jest akumulator, czyli źródło prądu. Dostarcza on energii do systemu palenia (parownika) złożonego z grzałki i pojemniczka na liquid. W procesie tym pośredniczy trzeci kluczowy element – mikroprocesor, który steruje przekazywaniem energii.


E-papieros może być uruchamiany automatycznie, w chwili kiedy czujnik wykrywa przepływ powietrza lub poprzez naciśnięcie guzika. Mikroprocesor zawarty w urządzeniu pilnuje, aby bateria nie uległa przegrzaniu, co mogłoby mieć miejsce, gdyby użytkownik korzystał w urządzenia bardzo intensywnie. Kolejną funkcją jest informowanie o stanie naładowania baterii (najczęściej za pośrednictwem diody o zmiennym kolorze ukrytej w przycisku) oraz blokowanie urządzenia. Za tę ostatnią właściwość odpowiedzialny jest system „klik”, który aktywuje się po kilkukrotnym szybkim naciśnięciu przycisku baterii. Dzięki tym funkcjom markowe e-papierosy są generalnie produktami bezpiecznymi dla użytkownika, mimo względnego skomplikowania ich budowy.